RU in proefproject studiegesprekken
Vanaf maart neemt de RU deel aan een landelijke proef met intakegesprekken voor middelbare scholieren en hbo-instromers. Een plan dat uitval tijdens het eerste jaar sterk moet verminderen. De studies die worden betrokken bij de pilot zijn: Psychologie, Bedrijfswetenschappen, Pedagogiek, Rechten en Filosofie. Begeleiding wordt gericht op de ongeveer 400 scholieren die nauwelijks deelnemen aan voorlichting of waarbij de middelbare school sterke twijfels heeft over de studiekeuze. Voor dit project ontvangt de universiteit een subsidie van 60.000 euro van het ministerie van OC&W.
Het intakegesprek is een idee dat al geruime tijd in de lucht hangt. Kleinschalige topopleidingen selecteren vaak middels zo’n gesprek en sinds mei 2008 biedt het beleid van het ministerie deze ruimte ook aan hogescholen en universiteiten. Het moet een belangrijk wapen worden in de strijd tegen de (kostbare) uitval van eerstejaars, die inmiddels is opgelopen tot ruim 35%.
Sinds 2002 verzamelt de RU veel gegevens over toekomstige studenten. Hieruit blijkt dat de frequentie afhakers veel hoger is onder middelbare scholieren die zich nauwelijks oriënteren. Naast de ‘ongeïnteresseerden’ vormen de instromers na één jaar hbo een ‘risicogroep’. Scholieren uit deze groepen kunnen vanaf maart via hun decaan worden uitgenodigd voor een vrijwillig gesprek. De studieadviseur schetst in dit onderhoud een beeld van de studie en de scholier moet vervolgens beslissen of hij nog steeds achter zijn keuze staat. Verdere begeleiding is bovendien mogelijk.
Persoonlijke hulp komt naar je toe als je maar lui genoeg bent, lijkt dus het devies. Hoewel het scholieren geen voorbeeld geeft van de zelfstandigheid die van ze verwacht gaat worden, is de maatregel begrijpelijk. De Nederlandse uitvalpercentages zijn op dit moment ridicuul. Bovendien is het verstandiger rendementen te verbeteren door een beter begeleide studiekeuze, dan studenten te dwingen tot een nominale studie of invoering van gedifferentieerde collegegelden.
Mocht de proef slagen, dan kan het intakegesprek gebruikelijk worden aan de start een academische loopbaan. Onze gedachten zijn bij de studieadviseurs die met al deze ongemotiveerde scholieren moeten praten. Veel sterkte!
(Advertentie)






Toch jammer inderdaad dat alleen de overduidelijke “risicogroepen” en “ongeinteresseerden” in aanmerking komen voor zo’n gesprek. Voor studenten die wel graag een uitgebalanceerde studiekeuze willen maken, zou een intakegesprek toch ook veel helderheid moeten kunnen bieden.
Naar ik begreep kun je ook zelf zo’n gesprek aanvragen.
Voordat ik (biologie) ging studeren heb ik overigens ook de studieadviseur gebeld om eens te checken wat het verschil is tussen bio / BMW / gnk / MLW.. Was wel een nuttig gesprek op zich.