ANS-Online

Website van het Algemeen Nijmeegs Studentenblad

Ondertussen in Taiwan

ANS-Online kijkt in het weekend over ’s lands grenzen en brengt je buitenlands studentennieuws. Deze week: Taiwanese pacificatie.

De zelfuitgeroepen onafhankelijkheid van Taiwan is al jarenlang een doorn in het oog van de Volksrepubliek China. Na de Tweede Wereldoorlog ontstond binnen China een interne machtsstrijd tussen nationalisten en communisten. Die laatste wonnen uiteindelijk de broedertwist en verdreven de nationalisten van het vasteland. Zij namen hun intrek op Taiwan, dat ze omdoopten tot de Republiek China. Vanaf dat moment waren het eens samengevoegde eiland en continent als water en vuur. De laatste jaren lijken de relaties echter warmer te worden, met name door een vrijhandelsverdrag dat in 2008 werd gesloten.

Vanaf 2011 kunnen ook studenten van deze verbeterde betrekkingen profiteren. Chinese studenten kunnen dan op het rijke eiland studeren. Op zich is het vreemd dat het communistische regime haar kinderen door aartsvijand nummer één laat onderwijzen. China worstelt echter net zoals Nederland al langer met het probleem dat de universiteiten de grote toeloop van studenten niet aan kunnen. Verwacht wordt dat er direct 2 miljoen Chinezen aan de poort van de Taiwanese universiteiten staan te schudden.

Taiwan heeft de pech dat zij de gemakkelijkste mogelijkheid is om snel studieplaatsen te bieden aan Chinese studenten. Deze week heeft de liberaaldemocratische Democratische Volkspartij (DPP) het maandenlange verzet tegen het voorstel van de regering moeten stoppen. De oppositieleider en fractievoorzitter van de DPP stelde in het nationale parlement dat het hem spijt dat ‘we hen niet meer kunnen stoppen.’ Deze uitspraak leidde tot de bekende Taiwanese toestanden: verschillende parlementariërs gingen met elkaar op de vuist en de vechtpartij stopte pas na enkele rake klappen.

Wel wil het Taiwanese parlement nog verscheidene voorwaarden afdwingen bij haar grote broer. Zo zouden er geen plekken voor van oorsprong Taiwanese studenten mogen verdwijnen. Daarnaast zou er een recht op selectie aan de poort van Chinese studenten mogelijk moeten zijn, mogen ze tijdens hun studie niet werken op Taiwann en moeten importstudenten minimaal het dubbele van het wettelijke collegegeld betalen.





blog comments powered by Disqus