Psychologie op de schop: een terugblik
Inleidingen in ‘Brein’, ‘Persoon’ en ‘Gedrag’: die vaknamen klinken minder academisch dan Sociale Psychologie of Gerontologie. Sinds twee jaar maken de vele afstudeerrichtingen van Psychologie in Nijmegen plaats voor drie globale vakken met kinderlijke titels. Het is daarmee de enige Psychologieopleiding in Nederland die deze vorm hanteert. ANS-Online maakt de balans op.
De psychologieopleiding in Nijmegen hoorde van oudsher altijd tot de top van zielenknijpend Nederland. Toch ontstond in 2005 een taskforce onder leiding van Jacques Janssen, toen de onderwijsdirecteur Psychologie, die het onderwijsprogramma radicaal wilde hervormen. Andere universiteiten met een ‘traditionele’ opleiding Psychologie kijken sindsdien met argusogen toe. Voor een interview met Janssen waarin hij de onderwijsvernieuwingen bespreekt, klik hier.
Waarom is de opleiding omgegooid? Daniël Wigboldus, hoogleraar Sociale Psychologie, winnaar van de onderwijsprijs 2008 en huidig onderwijsdirecteur, meent dat het onderwijs aan zijn opleiding daarvoor nooit was aangepast aan de BaMastructuur. ‘Eigenlijk bestond de studie uit een propedeuse, een algemeen jaar en twee jaar verdieping in een gekozen vakgebied. Er was daarmee geen echt onderscheid tussen het derde en vierde studiejaar.’ Daarom werd de bacheloropleiding anders ingericht: er zou één bachelor komen die meer algemeen is. Met veel keuzevakken worden nuances aangebracht, in de master kan de student zich vervolgens meer ’specialiseren’. Dit past perfect in het idee van de harde knip: met een afgeronde bachelor zul je in de toekomst veel makkelijker kunnen doorstromen naar een master in een andere stad.
Een andere reden voor het op de schop nemen van het programma is volgens Wigboldus de versmelting tussen verschillende gebieden binnen de psychologie. Voor de vernieuwingen opereerden docenten van verschillende vakken afzonderlijk van elkaar, ‘het is aan de student om er één geheel van te maken’ was altijd het credo. Zo ontstond aan de ene kant onnodige overlap en was er aan de andere kant amper samenhang. In het nieuwe model worden docenten gedwongen meer samen te werken: er zijn nog slechts drie richtingen, per richting zijn meerdere gespecialiseerde docenten samengebracht om samen een cursus in te richten.
Een derde reden voor de veranderingen was het gebrek aan lijn in de opleiding. Er was geen inleidend vak en de verschillende vakken werden in willekeurige volgorde aangeboden aan de psychologen in spe. In het nieuwe stelsel krijgt de student in het propedeusejaar inleidingen in Persoon, Gedrag en Brein, in het tweede jaar toepassingen in de drie vakken en in het derde jaar de verdieping ervan.
Parallel aan de vernieuwingen kon de opleiding intensiever worden dankzij geld dat beschikbaar werd gesteld door het College van Bestuur. Het aantal contacturen dat Psychologiestudenten kunnen maken is enorm toegenomen. Binnen de opleiding heeft dat tot behoorlijke discussies geleid, vertelt Wigboldus. ‘Natuurlijk bestaat het gevaar dat intensivering leidt tot verschoolsing. Wanneer studenten te veel bij de hand worden genomen worden zij niet meer uitgedaagd zelf actief met de stof bezig te zijn.’ Lukka Popp, derdejaars studente Psychologie en lid van de opleidingscommissie, erkent dit probleem. ‘Er wordt weinig ruimte gegeven om zelf na te denken en jezelf te verdiepen.’ Aan de andere kant was de opleiding voorheen wel erg licht, erkent Popp: ‘Vroeger kwamen er geregeld studenten klagen dat de opleiding “te makkelijk was”, dat hebben we in het nieuwe systeem niet meer gehoord.’
Hoe zit dat bij jullie: Zou ook jouw opleiding radicaal moeten worden omgegooid?



-
Anco
-
Hwb
-
http://www.ru.nl Karel
-
Piet de Vries
-
Hwb




