ANS-Online

Website van het Algemeen Nijmeegs Studentenblad

Carolus vs Ovum

Het gaat goed met het verenigingsleven in Nijmegen: Ovum Novum haalde dit collegejaar maar liefst 61 procent meer eerstejaars binnen dan in 2005. Carolus Magnus kreeg 32 procent extra – ook niet verkeerd. Zijn de imagoproblemen van de verenigingen de wereld uitgeholpen? ANS maakt de balans op: hoe populair zijn Carolus Magnus en Ovum Novum anno 2007?

Tekst: Roel Neijts
Foto’s: FP-fotografie.nl

Slechts 4 procent van de Nijmeegse studenten is aangesloten bij de studentengezelligheids- verenigingen N.S.V. Carolus Magnus en N.S.V. Ovum Novum. Bovendien behoren deze verenigingen niet eens tot de illustere Algemene Senaat Vergadering: de verenigde corpora. Deze traditionele en vaak oude corpsverenigingen, waaronder het Leidse Minerva en Amsterdamsch Studenten Corps, zijn de grootste spelers in het verenigingsleven van Nederland. Zo heeft het Amsterdamse corps ongeveer 3200 leden. Daar steekt Ovum Novum, met haar 237 studenten, toch wat schraal bij af.
Na een lange tijd van lage ledeninstroom, zijn de Nijmeegse verenigingen nu fors groeiende: dit jaar zijn meer eerstejaars te porren voor een lidmaatschap. Carolus mocht meer dan zeventig nieuwkomers begroeten en concurrent Ovum zelfs meer dan tachtig. Alexander Gras, oud-preses van Carolus Magnus meldde vorig jaar in Vox dat de vooroordelen tegenover gezelligheidsverenigingen afnemen: ‘In plaats van je bij voorbaat al tot fout te bestempelen, zijn eerstejaars nieuwsgierig en ze willen weten wat je te bieden hebt.’
ANS was benieuwd hoe de huidige beeldvorming, ook onder ouderejaars studenten, is gesteld. Zijn de Nijmeegse verenigingen upcoming en geaccepteerd door de gehele studentengemeenschap? We vroegen meer dan vijfhonderd studenten om hun mening over de twee ‘echte’ studentengezelligheids-verenigingen Carolus Magnus en Ovum Novum. Begrippen als ‘traditioneel’, ‘gezellig’, ‘dominant’, ‘machtig’ en ‘toegankelijk’, moesten per vereniging worden beoordeeld. Daarna mochten de begrippen slechts aan één vereniging worden toegewezen. De resultaten staan hieronder en tevens onderaan de pagina’s van dit nummer..

Carolus de Machtige
Carolus Magnus is de oudste studentenvereniging van Nijmegen. Zijn voorganger, Societas Studiosorum Noviomagensis Roland, werd al in 1928 opgericht, vijf jaar na de stichting van de Katholieke Universiteit. Pas 62 jaar na de oprichting van Carolus namen enkele studenten het initiatief om een eigentijdse vereniging met een ‘nieuw, uniek, vernieuwend en minder traditioneel jong karakter’ op te richten. Ovum Novum was geboren.
Dat minder traditionele karakter straalt volgens de ondervraagden na zeventien jaar nog steeds van ze af: slechts 14 procent omschrijft het nieuwe ei als ‘traditioneel’, al vindt eenderde daarvan de vereniging ‘zeer traditioneel’. Carolus Magnus scoort op dit gebied hoger: 65 procent heeft de indruk dat tradities bij de oudere vereniging hoog in het vaandel staan. Meer dan driekwart van de ondervraagden vindt de Carolingers traditioneler dan Ovianen.
Op begrippen van de oude stempel scoort Carolus sowieso goed: ‘dominant’, ‘prominent’ en ‘machtig’ worden stuk voor stuk aan de meest traditionele studentenvereniging toegewezen. Ovum Novum verdient haar punten met begrippen als ‘toegankelijkheid’ en ‘toegankelijk voor hbo’s’ en ‘waarborging van individualiteit’. Hierdoor lijkt Ovum wat vriendelijker voor de Nijmeegse student. Dat kan ook bijna niet anders met de vrolijke huiskleuren eigeel-geel en kek paars.

Wie is de beste?
Belangrijker dan welke begrippen het meest van toepassing zijn, is misschien wel de vraag of de verenigingen iets toevoegen aan het Nijmeegse studentenleven. Carolus Magnus is volgens de respondenten de belangrijkste van de twee: iets meer dan de helft, 59 procent, vindt deze vereniging van toegevoegde waarde voor studerend Nijmegen. Voor Ovum ligt dat percentage op 46 procent. Twee op de vijf studenten vinden Ovum juist onbelangrijk. Voor Carolus was dit slechts bij eenderde van de respondenten het geval.
Sommige studenten vonden de laatste vraag in de enquête: ‘Als je lid móet worden van een van de twee studentenverenigingen, op welke zou je keuze vallen?’ blijkbaar te lastig. Bijna eenvijfde weigerde deze vraag – die zonder verdere verplichtingen was – te beantwoorden. Met slechts 4 procent verschil bij deze vraag, wint de oudste, meest traditionele en grootste studentengezelligheidsvereniging van Nijmegen, N.S.V. Carolus Magnus, op een haar na van Ovum Novum.
Het is 1 – 0 voor Karel de Grote.

N.S.V. Carolus Magnus

Opgericht:
1928
Dies:
1 februari
Kleuren:
Zwart, zilver en oranje
Zinspreuk:
‘O tempora, O mores!’ (‘o tijden, o zeden!’)
Ledenaantal 2006-2007:
412 leden
Man-vrouwverhouding:
60 procent / 40 procent
HAN-RU verhouding:
10 procent / 90 procent

Peter Flierman
Preses Leidse Studenten Vereniging Minerva

‘Minerva heeft alleen via de Landelijke Kamer van Verenigingen contact met studentenverenigingen uit Nijmegen. Met onze corporale zusterverenigingen is het contact veel intensiever, we nodigen elkaar bijvoorbeeld uit voor borrels en gala’s. Met verenigingen uit de Keizerstad is dat niet het geval, want daar zit geen studentencorps. Carolus verkondigt dat hun voorganger ooit was aangesloten bij de Algemene Senaat Vergadering. Dat is echt grote onzin: het is bijkans ondenkbaar dat een papenstad onderdeel van de corpora zou zijn.
‘Nijmegen heeft, voor zover ik weet, een sterke disputencultuur. De stad barst van de losse onafhankelijke disputen waarin mensen zich verenigen, wat wellicht ten koste van de ‘grote’ studentenverenigingen gaat. Tot slot speelt het feit dat Nijmegen een behoorlijke stad is en een aardig uitgaansleven kent zeker een grote rol. Daardoor is de behoefte aan een vereniging om iets leuks te doen misschien minder. Ik denk in ieder geval dat het gebrek aan alternatieven een van de redenen is dat het Leidse studentenleven zo op verenigingen is gericht.
‘Carolus heeft mijn voorkeur boven Ovum Novum. Het is een persoonlijke reden: de huidige praeses van Carolus Magnus, Menno Sijstermans, was een van mijn beste vrienden op de middelbare school. Via hem ben ik een aantal keren in Nijmegen geweest, ook op de Kroeg van Carolus; zeer positieve ervaringen.’

N.S.V. Ovum Novum

Opgericht:
1990
Dies:
20 mei
Kleuren:
Geel en paars
Zinspreuk:
‘Ovum maakt je studie af’ (wisselt jaarlijks)
Ledenaantal 2006-2007:
237 leden
Man-vrouwverhouding:
35 procent / 65 procent
HAN-RU verhouding:
20 procent / 80 procent

Sabrina Brandt
Assessor secundus Amsterdamsch Studenten Corps

‘Het Amsterdamsch Studenten Corps is op dit moment met 3200 actieve leden de grootste studentenvereniging van Nederland. Dit is niet zo verwonderlijk, aangezien Amsterdam een enorme studentenstad is waar jaarlijks meer dan tienduizend nieuwe studenten binnenkomen. Dit schaalverschil speelt een rol in het formaat van de studentenverenigingen.
‘Over het verenigingsleven in Nijmegen kan ik eigenlijk niet veel zeggen. Percentueel gezien zijn in Amsterdam ook maar weinig studenten lid. Het gaat er uiteindelijk om dat de studenten het binnen de vereniging leuk hebben, een kleine organisatie betrekt denk ik juist alle leden bij het verenigingsleven. Als de vereniging weinig leden trekt, kan dat aan haar karakter liggen. Of misschien organiseren Nijmeegse studenten zich in studieverenigingen of andere civiel-maatschappelijke organisaties.’

22% van de ondervraagde Carolingers noemt Ovum Novum ‘gezellig’
40% van de ondervraagden vindt Ovum Novum ‘toegankelijk’
37% van de ondervraagden vindt Carolus niet ‘toegankelijk’
54% van de ondervraagden vindt dat Carolus Magnus ‘zichtbaar’ is in het Nijmeegse studentenleven
42% van de respondenten vindt dat Ovum Novum ‘zichtbaar’ is in het Nijmeegse studentenleven
9% van de ondervraagden omschrijft Ovum als ‘machtig’, 28% omschrijft Carolus Magnus als ‘machtig’.
43% procent denkt dat Carolus het ‘gezelligste’ is. 37% denkt juist dat Ovum Novum het ‘gezelligste’ is.
65% van de geënquêteerden beschouwt Carolus als ‘traditioneel’, Ovum scoort slechts 14%
Van de niet-leden onder de ondervraagden vindt 78% ‘elitair’ het meest van toepassing op Carolus, tegenover 4% die de eigenschap aan Ovum Novum toeschrijft
44% van de Carolus-leden onder de respondenten vindt dat het predikaat ‘alcoholmisbruik’ het best op Ovum Novum van toepassing is
33% van de Carolingers onder de ondervraagden vindt dat het predikaat ‘alcoholmisbruik’ op henzelf van toepassing is

Dank aan Tim Lamers voor het verwerken van de statistieken.