ANS-Online

Website van het Algemeen Nijmeegs Studentenblad

Het Laatste Oordeel – Prof. dr. G.A. Wiegers

Duffe opsommingen of ultiem entertainment? Iedere maand verschanst ANS zich in de collegebanken om een genadeloos oordeel te vellen over het onderwijs aan de RU.

College:
Inleiding Islam,
dinsdag 12 februari,
13:45-15:30, CC5

Docent:
Prof. dr. G.A. Wiegers

Uitstraling:
Weifelende archaïsche verteller

Inhoud:
Crashcourse islamgeschiedenis

Eindcijfer:
6,5

Publiek:
Nieuwsgierige aagjes
met engelengeduld

Tekst: Juliet van der voort

’U bent met veel te veel gekomen’, moppert prof. dr. Wiegers. Worden inleidende colleges bij andere studies vaak geskipt, de studenten Religiewetenschappen lijken het nut wél in te zien van goedbedoelde handleidingen en overbodige studietips.
Wiegers heeft de komende anderhalf uur de taak zijn ongeveer 25 eerstejaars te motiveren wekelijks naar zijn verteluurtje over de islam te komen. De bonte mix van diehard studenten Religiewetenschappen en grijzende godsdienstliefhebbers die enkel uit pure interesse deelnemen, leunt afwachtend achterover. Ondertussen kijkt Wiegers mistroostig naar zijn ontoereikende stapel handleidingen. ‘Niet iedereen staat op de lijst, wilt u zich zo spoedig mogelijk inschrijven?’
Te weinig handleidingen is niet het enige probleem waar de verstrooide islamdeskundige mee heeft te kampen. Tot zijn grote schrik heeft bijna niemand het juiste studieboek in bezit. Een duur foutje van de studievereniging die de verkeerde titel voorschreef. Even heerst er diepe verontwaardiging. ‘Ik hoop dat u niet al te boos bent’, zegt de islamoloog met plaatsvervangende schaamte.
Al met al verloopt het begin van het college bijzonder moeizaam. Wiegers laat zich echter niet opjagen en neemt de tijd. Na een korte ruzie met zijn laptop kijkt hij vertwijfeld de zaal in. ‘Is het te veel gevraagd vooraan te komen zitten?’ Wiegers maakt kennelijk niet graag gebruik van zijn microfoon.
Studenten op de goede plek, diavoorstelling aan, lamp uit; de islamoloog is er klaar voor en steekt van wal. Na de ontstaansgeschiedenis van de islam in een notendop, gaat hij over naar de komst en toename van het aantal moslims in Nederland. ‘Ik hoorde dat er inmiddels een miljoen moslims zijn in Nederland. Is dat zo?’, vraagt een studente. Wiegers beweert van niet. Nog niet zo lang geleden telde men het aantal Turken en Marokkanen in Nederland en beoordeelde op die manier hoeveel moslims er in ons land wonen. ‘Wat klopt daar niet aan?’, probeert Wiegers. De leergierige religiefreaks zijn niet vies van een beetje interactie en komen met het nogal voor de hand liggende antwoord: niet alle Turken en Marokkanen zijn moslim. Volgens de laatste berekeningen zijn er op dit moment 957.000 moslims in Nederland. ‘Toch een miljoen dus’, merkt een wijsneus op.
Hoewel Wiegers met een monotone en zachte stem – dat zijn stem niet wordt versterkt, is niet écht een zegen – zijn verhaal bijzonder kleurloos uit de doeken doet, hangen de bevlogen studenten tot aan de laatste minuut aan zijn lippen. Bang om vragen te stellen zijn ze niet. Op het laatste moment vraagt een razend benieuwde studente naar het verschil tussen soennieten en sjiieten. Wiegers antwoordt raadselachtig dat dit te maken heeft met de betwiste positie van een zekere Ali. Wie het exacte antwoord wil weten, zal nog even moeten wachten tot het volgende college. Een cliffhanger ten top.

Het Laatste Oordeel der Studenten
Een aantal studenten weigert een uitgebreid oordeel te vellen over het college. ‘Dat is niet eerlijk, ik moet eerst meer hebben gezien, verklaart een student sportief.
Toch is het Wiegers kennelijk al in het eerste vrij droge college gelukt om de studenten enthousiast te maken voor de komende colleges; de stof wordt unaniem zeer interessant bevonden. De professor zou zijn verhaal met meer vuur kunnen brengen: ‘Hopelijk steekt hij de volgende keer wat peper in zijn reet.’ Een andere student adviseert Wiegers om zijn verhaal ‘sprankelender’ te presenteren. Ondanks de fantasieloze uiteenzetting van de professor, kon de inhoud van de stof de meeste studenten tot het einde van het college boeien. ‘Nu alleen nog het juiste boek zien te vinden.’